Enerji faturası kabarıyor, tasarruf ve ısı yalıtımı şart

Avrupa’da büyümesi beklenen enerji krizi nedeniyle ülkeler önlem alıyor

 

Avrupa ülkeleri derinleşen enerji krizi sebebiyle yaklaşan kış aylarını hem ekonomik hem de enerji tasarrufu tedbirleriyle en az zararla geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin sahip olduğu enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı konutları ısıtmak için kullanılıyor. Daha az enerji kullanarak daha çok ısınmanın yolu ise kaliteli ve etkin ısı yalıtımından geçiyor. 

 

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Avrupa ülkelerindeki en önemli gündem maddesinin yaklaşan kış ayları sebebiyle enerji krizi olduğunu söyleyerek, “Avrupa ülkeleri yüksek kapasitedeki nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarına rağmen büyük bir enerji krizinin ortasına doğru sürükleniyor. Tüm Avrupa ülkeleri hem ekonomik hem de enerji tasarrufu sağlayacak önlemleri hayata geçirmek için yoğun çaba harcıyor” dedi. 

 

En iyi önlem ısı yalıtımı

Türk Ytong’un yıllardır enerji verimliliği ve enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştirdiğini sözlerine ekleyen Fethi Hinginar, “Kabaran enerji faturaları için en iyi önlem kaliteli ve etkin ısı yalıtımından geçiyor. Verimli şekilde ısıtılmayan ya da soğutulmayan tüm yapılar büyük ekonomik kayıplar yaşamamıza sebep oluyor. Enerjide dışa bağımlı bir konumda olan ülkemizin yıllık 50 milyar dolara ulaşan enerji ithalatını azaltmak için enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf imkanlarını geliştirmeliyiz” dedi. 

 

Avrupa’nın en zor sınavı

Fethi Hinginar, Avrupa ülkelerinin yaklaşan kış aylarında tarihindeki en önemli sınavlardan birinden geçeceğini ve alınan tedbirler sonrasında hayatın eskisi gibi olmayacağını, enerji tüketimi bilincinin üst seviyeye çıktığı bir Avrupa’nın ortaya çıkacağını aktardı. Hinginar şöyle devam etti: “Fransa, elektrikli tren seferlerini azaltmayı planlarken, Almanya tabela ve bina ışıklandırmalarını sınırlandırıyor. İtalya’da ise restoranlar ışıklarını söndürüp mum yakıyor, çeşitli ülkelerdeki demir çelik fabrikaları kapanıyor. Tasarruf tedbirlerinin kış aylarında daha da radikal önlemlere bırakması bekleniyor. Bu kış Avrupa kıtası için zor geçecek uzun bir kış olacak.” 

 

Avrupa Birliği’nin binalarda tüketilen enerjinin azaltılması yönünde uzun yıllardır önemli adımlar attığını hatırlatan Hinginar “AB komisyonu uzun süredir özellikle binalarda enerji tüketiminin azaltılması için hedefler belirleyerek, belli sloganlarla uygulamaya almıştı. Önce 20-20-20 sloganı (2020 yılına kadar enerji tüketiminin 20 düşürülmesi) ile binalarda enerji tüketiminin sıfıra yakın seviyeye indirilmesi için yapı yönetmeliklerini (EPBD) değiştirmiş, 2020 yılında 20-30-30 sloganı ile 2030’a kadar 30 ve 20-50-50 ile de 2050 yılında sıfır enerji tüketimli binaları ve nihayet bütün bunlara bağlı olarak da Yeşil Mutabakat yasası ile “Sıfır Karbon” hedefini yasalaştırdı. Bu çabanın enerji krizinde olumlu yansımaları olacaktır.” dedi. 

 

Evlerimizi sıfıra yakın enerji ile ısıtabilecek imkanlara sahibiz

Türkiye’nin de binalarda enerji tüketimini azaltacak önlemlere daha fazla yönelmesi gerektiğini belirten Hinginar “Ülkemizde enerji kullanımının yüzde 40'tan fazlasını konutlarda tüketiyoruz. Kentleşme ve yapılaşma hızı, iklim değişikliğinden kaynaklanan yüksek sıcaklıklar ve artan soğuklara bağlı olarak hem yaz hem de kış aylarında harcadığımız enerji ihtiyacı sürekli artıyor. Türkiye’de sıfıra yakın enerji ile evlerimizi ısıtabilecek imkanlara sahibiz. Enerjiyi ve buna harcadığımız kaynakları verimli kullanmak adına daha iyi yalıtılmış yapılar inşa etmemiz, mevcut yapılarımızı daha iyi yalıtmamız şart.”

 

 Ytong ile 59 yılda 10 milyar dolarlık tasarruf

Fethi Hinginar “Türk Ytong olarak, binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlanması ve sağlıklı mekanlarda yaşam sürülmesi için çalışıyoruz. Ytong ile kendinden yalıtımlı duvarlar, Multipor Isı Yalıtım Levhası ile mineral, yanmaz ısı yalıtımı uygulamaları yapılıyor. Tüm ürünlerimiz binalarda ısınma kaynaklı enerji kayıplarını önleyerek, doğalgaz ve elektrik faturalarından tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufu sayesinde 59 yılda sağlanan döviz tasarrufu 10 milyar doları aşmış durumda.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı