Popüler Bulut Oyun Servisleri

Son yıllarda hızla yükselişe geçen bulut oyun servisleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük rağbet görüyor. Peki dünyada hangi servisler tercih ediliyor? Türkiye’de bulut üzerinden oynanan en popüler oyunlar hangileri? Oyunfor, sizler için derledi!

 

Bulut servisleri ve beraberinde gelen oyunlar son yılların en çok konuşulan teknolojilerinden bir tanesi. Özellikle internet hızının ortalamanın üzerinde olduğu ülkelerde tercih edilen bulut oyun servisleri, büyük firmaların önderliğinde günden güne gelişmeye devam ediyor.

 

Özetle, internet tarayıcınız üzerinden, yüksek sistem gereksinimlerine sahip olan oyunları -sıkıntısız bir biçimde- akış olarak görüntülemenize ve oynamanıza olanak tanıyan bulut oyun servisleri sizi hem maddi olarak rahatlatıyor, hem de oyun yükleme ve güncelleme gibi külfetlerden kurtarıyor.

 

En çok tercih edilen bulut oyun servisleri hangileri?

Microsoft, Sony, Google, Nvidia ve Amazon gibi büyük firmaların her biri ¨bulut oyunlar¨ için kendi markalarını yaratmış durumda.

 

Microsoft, Xbox Live ekosisteminin bir parçası olan xCloud; Sony, PS Plus Premium servisinin içerisinde yer alan PS Now; Nvidia, GeForce Now ve son olarak Amazon, Luna ile bulut oyun servisleri sunuyor. Her servis farklı özelliklerde farklı servisler sağlıyor ama hepsi size, sadece aylık üyelik parası ödeyerek onlarca, hatta yüzlerce oyuna erişim imkanı veriyor.

 

Her ne kadar dünyada durum farklı olsa da Türkiye’de -güncel olarak- sadece Nvidia, GeForce Now için sunucu barındırıyor. Hatta Türkiye’deki PlayStation sahipleri, PS Plus aboneliklerinin hiçbirinde bulut servisini göremiyor ancak farklı bir ülkeyi adresiniz olarak göstererek açacağınız PS Plus aboneliği ile yurt dışı sunucularını kullanabiliyorsunuz.

 

 

Popüler bulut oyunları

Özellikle çevrimiçi karşılıklı mücadelenin ön planda olduğu oyunların tercih edildiği oyun dünyası, bulut servislerinde de pek farklı işlemiyor. Buna bağlı olarak EA’in başarılı FPS aksiyonu Apex Legends’ın ön saflarda yer aldığını görüyoruz. Bulut servislerinde de bedava olarak sunulan Apex Legends, yüksek performansı ve keyifli oynanışı ile en çok tercih edilen oyunlarda üst sıralarda yer alıyor.

 

Tercih edilen bir başka oyun da yılların eskitmekte zorlandığı Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. Halen popülaritesini devam ettiren bu çevrimiçi FPS oyunu, hızlı ve eğlenceli maçlara sahip olmasıyla bulut oyun servislerinde de büyük bir oyuncu kitlesine sahip.

 

Son yıllarda Netflix’teki dizisiyle de gündeme gelen The Witcher 3: Wild Hunt, bulut oyun servislerinde de oldukça popüler. Çok kaliteli grafiklere sahip olan oyun normal şartlar altında sağlam bir konfigürasyona gereksinim duyduğundan sadece aylık üyelikle bu oyunu deneyimlemeyi tercih eden binlerce oyuncu bulunuyor.

 

Bir başka CD Projekt oyunu olan Cyberpunk 2077, her ne kadar zorlu bir çıkış süreci geçirse de üst üste gelen onlarca yamanın ardından oynaması keyifli bir oyun haline geldi. Tahmin edebileceğiniz üzere ¨ray tracing¨ teknolojisini sonuna kadar kullanan bu oyunu oynamak için gerçekten çok iyi bir konfigürasyona sahip olmanız gerekiyor. Ortalamanın üstünde bir internet bağlantısı ile sıradan konfigürasyona sahip olan bir bilgisayarda bile böylesine ¨güçlü¨ bir oyunu deneyimlemek isteyen oyuncular için bulut oyun sistemleri, çok ama çok iyi bir alternatif.

 

Popüler bulut oyunlarına son bir örnek olarak da Control’ü verebiliriz. Geçtiğimiz yılların en başarılı aksiyon oyunlarından biri olan Control de bulut oyun sistemlerinde çok iyi bir performans sergiliyor.

 

Tüm bu oyunları Türkiye’de, Türkiye sunucularıyla oynamak için şu anda tek seçenek GeForce Now ve aylık üyeliğini oyunfor'da bulmanız mümkün. Yalnız hatırlatmakta fayda var: GeForce Now size hazır bir oyun kütüphanesi sunmadığı için oynamak istediğiniz oyuna dijital olarak (Steam, Uplay, Epic Games vb.) sahip olmalısınız. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı