Çalışanlar en çok kedi besliyor

İş yerinin alışveriş yeri Avansas, çalışanların kedi-köpek sahipliği oranlarını, tercih ettikleri mamaları ve bu tercihlerin altında yatan nedenleri araştırdı. Türkiye genelinde 4 bin 500’e yakın Avansas müşterisi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre çalışanların yüzde 25’i kedi, yüzde 13’ü de köpek bakımından sorumlu olduğunu ifade ediyor. Köpeği olan pati severler kuru mama için bir seferde ortalama 200 TL ila 300 TL arasında harcama yaptığını belirtirken kedi sahiplerinin önemli bir kısmı 200 TL’den az olacak şekilde harcamasını gerçekleştiriyor. 

Son yıllarda Türkiye’de evcil hayvan sahipliği oranı hızla artış gösterirken, patili dostlarımız için ayrılan bütçeler ve tüketici tercihleri merak konusu oldu. Bu kapsamda Avansas, Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin 500 yaptığı araştırmayla çalışanların evcil hayvan tercihlerini ve yaptıkları alışverişin detaylarını paylaştı. 

Araştırmaya göre küçük işletmelerde çalışanların yüzde 24’ü kedi, yüzde 8’i köpek, 5’i ise hem kedi hem de köpek sahibi olduğunu ifade etti. Orta büyüklükteki işletmelerde çalışanların ise yüzde 18’i kedi sahibi olduğunu, yüzde 8’i köpek, 4’ü ise hem kedi hem de köpekle birlikte yaşadığını paylaştı. Çalışanların toplam yüzde 25’inin kedi, yüzde 13’ünün köpek sahibi olması ise dikkat çekti. 

 

MAMADA SAĞLIKLI İÇERİK FİYATTAN ÖNEMLİ

Araştırmaya göre küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde çalışanlar mama alışverişi yaparken yüzde 36 oranla e-ticaret kanallarını tercih ettiğini paylaştı. İkinci tercih edilen kanal olan ‘eve yakın pet-shop’ seçeneği ise yüzde 19’la öne çıktı. 

Kedi ve köpek maması alışverişinde en önemli kriterler ise sağlıklı içerik, ihtiyaç duyulan besin değerlerini sağlaması ve yaşa uygunluk olarak yanıtlanırken bu unsurların fiyatın önüne geçmesi dikkat çekti. 

Patili dostlarımız için yapılan mama harcamaları da araştırmanın detayları arasında yer aldı. Kediler için tek seferde yapılan alışveriş ağırlıklı olarak 200 TL’den azken, köpekler için 200 TL ila 300 TL arasında olduğu belirtildi.

 

KEDİ İÇİN TAVUKLU, KÖPEK İÇİN KUZULU MAMA TERCİH EDİLİYOR

“Kediniz için tercih ettiğiniz mamada daha çok hangi tür protein kaynaklarını tercih ettiğinizi öğrenebilir miyiz?” sorusuna çalışanlar en çok çalışanlar tavuk ve somon balığı yanıtını verdi. Köpeklerde ise kuzulu mama tercih sebebi olurken bunu sığır eti, tavuk ve danalı mama izledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı