FENERBAHÇE ŞİKE DAVASINA NEDEN “KUMPAS” KELİMESİNİ KULLANIYOR

FENERBAHÇE ŞİKE DAVASINA NEDEN “KUMPAS” KELİMESİNİ KULLANIYOR

NEDEN KUMPAS

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında her zaman gerginlik yaratan 2010 -2011 şike davası neden kumpas davası olarak anılıyor ? İşte cevaplar.

Fenerbahçe kulübü hiçbir zaman şike yaptığını reddetmedi. Fenerbahçe kulübü ve taraftarları şikenin olup olmadığını değil onları yakalayan hakim , savcı ve polislerin bazılarının fetö terör örgütü üyesi olduğunu söylüyorlar.

Eğerki Uefa ve Fifa’nın kesin kararına bakarsanız şikenin sabit olduğunu göreceksiniz.

Kumpas kelimesini kullanmalarının bir diğer nedeni ise ses ve video kayıtlarının doğru olup olmaması değil ( ki o dönem Fenerbahçe başkanlığı yapmış olan Aziz Yıldırım bütün konuşmaları ve videoları onaylıyor duruşmada ) izlemelerin gizlice yapılması.

Trabzonspor davasında ne kadar haklı olursa olsun Türk mahkemeleri sanık olan kişileri ve kurumları yargılamak için kanıtların davada adı geçen sanıkların gizlice dinlenmesi veyahut izlenmesini kanıt olarak kabul edemiyor.

Ne kadar da nasıl olabilir böyle bir şey dediğinizi duysamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde kanunlar böyle işliyor .

Ancak sıra Avrupa’daki mahkemelere gelince orada sadece ve sadece spor içi odaklı davalar açıldığı için kişiler yargılanmıyor. Yani Avrupa’da spor kulüpleri yargılanıyor kişiler değil. Bu durumda yöneticilere ait ses kayıtlarının doğru ve hukuka uygun bir şekilde yapılması koşulu istenmiyor.

Okurlarımızın çok sorduğu bazı sorularıda burada yanıtlayalım. Fenerbahçe neden o sezonun şampiyonlar ligi gelir kaybı için Uefa’ya başvurmuyor ? Neden CAS Trabzonspor’un her başvurusunda ret cevabını veriyor ? Uefa şike davasını onadımı? Fenerbahçe neden Uefa ve Fifa’ya bizim ülkemizde olduğu gibi yeniden yargılanma talebinde bulunmuyor ?

İlk soru ile başlayalım . Uefa o sezonun şampiyonunu Avrupa şampiyonlar ligi için Trabzonspor olarak görüyor. Ve şike davası artık kapandığı için Fenerbahçe şu anda o sezon için suçlu olarak bulunuyor. Bu yüzden ötürü Fenrbahçe kulübünün bu şekilde bir başvuru yapma imkanı yok .

İkinci sorunun cevabı ise çok basit. Uefa ve Fifa’nın uyguladığı küme düşme ve yerel liglerde verilecek cezaları ülke federasyonlarına bıraktığı için Trabzonspor CAS’a ne kadar başvuru yaparsa yapsın Uefa tüzüğü değişmediği sürece olumlu bir geri dönüş alamayacak.

Uefa şike davasında Trabzonspor’u haklı bularak zaten Fenerbahçe kulübü hakkında gerekli ceza hükümlerini vermişti . Yani Uefa nezdinde şike davası sonuçlanmış ve bu davanın kazananı Trabzonspor olmuştur.

Yeniden yargılanma talepleri kesin bir şekilde sonuçlanan davanın tersine bir kanıt sunulması halinde kabul edilir. Uefa’nın ceza hükümleri kişileri kapsamadığı için davada hakim , polis gibi kişilerin sonraki zamanlarda terör örgütleri bağlantıları çıkması davanın doğruluğunu etkilemez.

Duman Haber ailesi olarak her zaman tarafsızlığımızı koruduk . Bu davada size tamamen tarafsız bir göz ile var olan şike davasını aktardık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERTAN HABER